• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          • Z ogromną przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa im. Dionizego Czachowskiego w Jaworze Soleckim uzyskała wsparcie finansowe w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa #NPRCz

            Kwota wsparcia finansowego ze środków budżetu państwa przypisanych do priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” to 5.000 zł, wysokość finansowego wkładu własnego organu prowadzącego – 1.000 zł.

            Głównym celem programu jest tworzenie warunków do rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.

            Otrzymane wsparcie przeznaczymy na zakup książek, będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami, elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz na promocję czytelnictwa.

          • 6 III - Konkurs recytatorski

          • Eliminacje Powiatowe XLI Małego Konkursu Recytatorskiego i 69.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowali: Lena Morgaś kl. I, Jan Czajkowski kl. IV.

        • WOŚP 2024
          • WOŚP 2024

          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jak co roku we wszystkich zakątkach Polski zbierała pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla szpitali. Tym razem zagrała pod hasłem: "Płuca po pandemii".  W niedzielę odbył się wielki finał akcji.

          • ​​​Drodzy  Uczniowie!

          •  

            Niech 2024 rok obfituje dla Was w same bardzo dobre i  dobre oceny, ciekawe lekcje, wspaniałych nauczycieli i mnóstwo nagród za Waszą pracę i zaangażowanie.

             

        • 1.12 - Wycieczka klas I-IV do Nowej Dęby - fabryki ozdób choinkowych
          • 1.12 - Wycieczka klas I-IV do Nowej Dęby - fabryki ozdób choinkowych

          • Niedługo święta Bożego Narodzenia. W związku z tym 1 grudnia 2023 roku w naszej szkole została zorganizowana wycieczka do Fabryki Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. Uczestnikami wycieczki były dzieci z klas I-IV. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki i zapoznanie się z procesem powstawania ozdób choinkowych. Dzieci pod opieką swoich wychowawczyń i przewodnika oglądały stanowiska z choinkami i bombkami z różnych części świata i epok, podziwiały setki unikatowych i niepowtarzalnych ozdób. Były to ręczne arcydzieła! Obserwowały cykl produkcji bombek choinkowych od dmuchania szklanych rurek poprzez srebrzenie i dekorowanie. Przekonały się, że ta ostatnia czynność wymaga nie tylko talentu ale też ogromnej cierpliwości. Atrakcyjnym punktem wycieczki były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci ozdabiały bombki według własnego pomysłu. Nie mniej interesujące były zakupy. Z bogatej oferty ozdób każdy z uczniów mógł wybrać coś dla siebie i swoich bliskich. Na pamiątkę pobytu w fabryce każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę własnoręcznie wykonaną podczas warsztatów.

            Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń i wprowadziła w atmosferę świąt.

             

        • 29.11 -  Andrzejki 2023
          • 29.11 - Andrzejki 2023

          • Środa w naszej szkole przebiegała pod hasłem wróżb i zabaw andrzejkowych. Już od rana, korytarz szkolny zamienił się w miejsce czarów i magii  i wspaniałej zabawy. W pięknie udekorowanym pomieszczeniu na gości oczekiwały wróżki i wróżbici z klasy VI.

            Uczniowie z klas I-III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych  przekłuwali  papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii,  uczestnicy zabawy wybierali kubek, pod którym czekała ich wspaniała przyszłość, kręcili butelką oraz brali udział w wyścigu butów. Każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Chętnie brali udział w konkursach tanecznych, za które były wspaniałe nagrody,

            Dzieci z klas IV-VIII bawiły się wspaniale przy swojej ulubionej muzyce. Podczas zabawy nie zabrakło wspólnych tańców takich jak Belgijka. Królował super humor i dobra zabawa!

             

        • 21.11 - Projekt „UMIEM PŁYWAĆ, 2023 – CZYLI Z WODĄ ZA PAN BRAT”
          • 21.11 - Projekt „UMIEM PŁYWAĆ, 2023 – CZYLI Z WODĄ ZA PAN BRAT”

          • Sezon jesienny – sprawozdanie

             

                  Od 12.09.2023 do 21.11.2023 – 30 uczniów  ( 17 dziewczynek i 13 chłopców)  z klas I-III Publicznej Szkoły w Jaworze Soleckim  kontynuowało udział w projekcie „UMIEM PŁYWAĆ, 2023 – CZYLI Z WODĄ ZA PAN BRAT” realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sienna
             i Okolic,  dofinansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów.  Celem głównym zajęć było upowszechnianie aktywności fizycznej dzieci w środowisku wodnym oraz nabywanie przez nie podstawowych umiejętności pływania, a także uświadomienie dzieciom i rodzicom korzyści zdrowotnych jakie pociąga za sobą nauka tej ważnej umiejętności.

                Zajęcia prowadzone były raz w tygodniu (10 wyjazdów) po 1 godzinie zegarowej  przez wykwalifikowanych instruktorów na pływalni „Rawszczyzna”  w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Opiekunami grupy były panie: Barbara Woś
             i Aldona Gałka. Dzieci z zaangażowaniem  uczestniczyły w zajęciach, poznały technikę pływania, oswajały się z wodą.
            Należy podkreślić, że  bardzo chętnie uczestniczyły w zajęciach prowadzonych na basenie, bez względu na poziom sprawności fizycznej. Wyjazdy integrowały uczniów i dały możliwość nabycia podstawowych umiejętności pływania oraz rozwijania sprawności fizycznej. Ćwiczenia w formie zabawowej dostarczały wiele radości i satysfakcji.

            Po ostatnich zajęciach na pływalni  uczestnicy projektu  udali się na degustację pizzy do  ostrowieckiej  Pizzerii Da Grasso.

             

             

             

          • PODZIĘKOWANIE

          • „Im więcej dajesz, tym większym się stajesz.
            Ale potrzebny jest ktoś, aby przyjmować.
            Bowiem dawać, to nie znaczy tracić”
            Antoine de Saint Exupery


            Wójt Gminy Sienno i Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim składają
            serdeczne podziękowania Sponsorom:
            Urzędowi Gminy w Siennie,
            Rodzicom PSP w Jaworze Soleckim,
            Nauczycielom i Pracownikom PSP w Jaworze Soleckim,
            Michałowi Jędraszkowi - Firma PPUH „Tomillo”,
            Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Jawor Solecki,
            Radnym Gminy Sienno,
            Bankowi Spółdzielczemu w Iłży,
            Przemysławowi Janickiemu i Mateuszowi Pastuszce, Firma „Net-Kont@kt”,
            Pawłowi Kopciowi - Gospodarstwo Sadowniczo-Ogrodnicze,
            Zbigniewowi Karolikowi – Firma „Złomek”,
            Tomaszowi Zielińskiemu – Firma „Tom”,
            Piekarni „Małgorzatka” Lipsko,
            Karolinie Balcerowskiej – Firma „Piana – Pur”,
            Agnieszce  Gołdzie – PHU „Ługi”,
            Firmie „Publima” w Lipsku,
            Patrycji Mamerskiej i Adamowi Treli,
            Irenie Altenberg
            za wielkie serce, dobrą wolę i finansowe wsparcie przy organizacji 160. rocznicy powstania
            styczniowego i śmierci płk. Dionizego Czachowskiego.
            To dzięki Państwu, mogliśmy przygotować tak doniosłą i wspaniałą uroczystość patriotyczną,
            która pozwala zachować naszą tożsamość narodową i budzi dumę z bycia Polakami.
            Wyrażamy naszą wdzięczność i życzymy wielu sukcesów w realizacji planów zawodowych
            oraz pomyślności w życiu osobistym.

          • PODZIĘKOWANIE

          • „Czasem wdzięczność trudno ubrać w słowa…
            wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko,co chcemy wryazić"

             

               Wyrażamy gorące podziękowania za udział w uroczystych obchodach 160. rocznicy powstania styczniowego i śmierci płk. Dionizego Czachowskiego, które odbyły się 5 listopada 2023r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworze Soleckim. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, podkreślając tym samym, jedność i szacunek dla wartości patriotycznych, stanowiących tożsamość naszej Małej Ojczyzny. Dziękujemy za okazaną sympatię,przychylność oraz przekazane gratulacje i życzenia.
            Serdecznie dziękujemy przedstawicielom władz samorządowych za udział, przekazane życzenia, a także życzliwość okazaną naszym działaniom.
            Słowa podziękowania kierujemy pod adresem księży z parafii p.w. Apostołów Piotra i Pawła w Krępie Kościelnej, którzy sprawowali mszę św. w intencji ojczyzny.
            Dziękujemy wszystkim gościom, którzy swoim przybyciem uświetnili naszą uroczystość, przekazali gratulacje, byli z nami. Dziękujemy nauczycielom – emerytom, którzy pracowali w naszej szkole i zechcieli skorzystać z zaproszenia.
            Szczególnie gorąco dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację odchodów i poświęcili wiele pracy i siły na organizację uroczystości, czyli: Nauczycielom, Uczniom, Pracownikom szkoły, Rodzicom. To dzięki Waszemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu przygotowanie tak dużego przedsięwzięcia było możliwe. Państwa kreatywność, pozwoliła stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie tak podniosłej, ważnej uroczystości .
            Dziękujemy za gratulacje i życzenia od osób, które z różnych powodów nie mogły uczestniczyć w obchodach 160. rocznicy powstania styczniowego oraz śmierci płk. Dionizego Czachowskiego.
            Dziękujemy za wszystkie wyrazy sympatii i tak wiele ciepłych słów płynących z patriotycznych serc.
            Dziękujemy!


            Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej
            w Jaworze Soleckim

        • 09 XI – wizyta sztafety rowerowej z Hufca ZHP w Zgierzu
          • 09 XI – wizyta sztafety rowerowej z Hufca ZHP w Zgierzu

          • Wizyta sztafety rowerowej z Hufca ZHP w Zgierzu pod przewodnictwem Michała Urbaniaka, która przewoziła Ogień Niepodległości, który 11 listopada dotrze do Warszawy i zapłonie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy zapalili znicze pod obeliskiem i płytą upamiętniającymi miejsce śmierci D. Czachowskiego.

        • 5.11. 2023 - Uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i śmieci płk. Dionizego Czachowskiego
          • 5.11. 2023 - Uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i śmieci płk. Dionizego Czachowskiego

          •  

            W strugach deszczu uczcili pamięć bohatera...

                                                                                                                                       

             

                                                                                                                                           (...) Za głosem Polski

            umęczonej szli

            Nie żałowali

            zdrowia ani krwi

             

               Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim nie zapomina o tych, którzy odeszli, oddając swe życie za ojczyznę i drugiego człowieka. Dowodem tego były uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i śmieci płk. Dionizego Czachowskiego, które odbyły w przeddzień rocznicy, dnia 5 listopada 2023r.

            Rozpoczęło się od mszy świętej w kościele parafialnym p.w. Apostołów Piotr i Pawła w Krępie Kościelnej, w której wzięły udział poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście.

             Kolejnym punktem był przemarsz spod budynku szkolnego pod obelisk upamiętniający miejsce śmierci płk. Czachowskiego. Prowadziły go: Grupa Rekonstrukcyjna Ułanów Ciepielowski Klub Jeździecki, Korpus Artylerii Wojewody Podolskiego Marcina Kazanowskiego, który oddał salwy honorowe pod kościołem w Krępie Kościelnej, obeliskiem i płytą, Orkiestra Dęta Sienno pod batutą kapelmistrza Kamila Węgrzyniaka, która zapewniła  także oprawę muzyczną w czasie mszy świętej. Następnie defilowały, pod dowództwem Juliana Siwka -  prezesa OSP w Osówce, poczty sztandarowe: PSP w  Jaworze Soleckim, Jednostki Strzeleckiej "Strzelec" nr 1005 im. Dionizego Czachowskiego w Lipsku, Jednostki OSP w Jaworze Soleckim,  ZST im. ks. Stanisława Domańskiego w Siennie. Za nimi szli uczniowie i nauczyciele PSP w Jaworze Soleckim, Strzelcy, delegacje, goście, mieszkańcy Jaworu Soleckiego i okolicznych miejscowości.

             Na miejscu delegacja organizatorów – Wójt Gminy Sienno i Dyrektor Publicznej Szkoły w Jaworze Soleckim, Przewodniczący Rady Gminy Sienno oraz Sekretarz Gminy Sienno złożyła wiązankę, a  przedstawiciele Lasów Państwowych, Strzelców i służb mundurowych zapalili znicze.

               W takim szyku zgromadzeni przeszli następnie pod płytę upamiętaniającą miejsce śmierci płk. Czachowskiego, gdzie został odczytany, przez starszego chorążego -  Wojciecha Kryckę, Apel Poległych, po którym zostały złożone  wieńce przez  delegacje:  Rady Gminy i Urzędu Gminy  w Siennie, Rady Powiatu i Starostwa Powiatowego w Lipsku, Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Siennie, Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kochanówce, mieszkańców wsi Jawor Solecki, Związku Piłsudczyków RP Okręgu Radom, pracowników instytucji gminnych w Siennie, Państwowej Straży Pożarnej i Komendy Powiatowej Policji w Lipsku, Lasów Państwowych, Komendy Hufca ZHP w Lipsku, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle”.  Wartę, zarówno tu, jak i pod obeliskiem, pełnili harcerze 10. Drużyny Harcerskiej "Błękitne Płomienie", Strzelcy i strażacy OSP w Jaworze Soleckim. Nad bezpieczeństwem maszerujących czuwali policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego   Komendy Powiatowej Policji w Lipsku.

               Po oddaniu hołdu niezłomnemu wodzowi wszyscy powrócili do budynku szkolnego, gdzie miała miejsce dalsza część obchodów. Rozpoczęto je od uroczystego odśpiewania hymnu państwowego  przy akompaniamencie Dyrektora Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Jana Chorosińskiego w Siennie. Organizatorzy – Wójt Gminy Sienno, Mariusz Strąk i Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim, Paweł Niedziela, przywitali zaproszonych gości i wszystkich przybyłych.    Kolejnym punktem obchodów były wystąpienia: pani Marty Sitek – sołtys wsi Jawor Solecki   i nauczycielki miejscowej szkoły, która przedstawiła zarys historii Jaworu Soleckiego, pani Haliny Michałek - wicedyrektor PSP w Jaworze Soleckim, która przypomniała historię naszej placówki, pana Sławomira Rolki – nauczyciela historii i prowadzącego uroczystość, który przybliżył fakty dotyczące powstania styczniowego i postaci płk. Dionizego Czachowskiego, pana Pawła Niedzieli – dyrektora szkoły i współorganizatora obchodów, który przypomniał wydarzenia związane ze śmiercią patrona oraz formy upamiętniania tego tragicznego i ważnego wydarzenia na przestrzeni lat, dokonał również, wspólnie z panią Ewą Szmajdą, rozstrzygnięcia konkursu wiedzy o D. Czachowskim przeprowadzonego wśród uczniów -  zwycięzcom zostały wręczone dyplomy i nagrody.

              I wreszcie przyszedł moment, na który wiekszość czekała z niecierpliwością – występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim przygotowany przez panie:Agnieszkę Pakułę, Martę Nowotnik i Aldonę Gałkę. Młodzi artyści, stawiający swe pierwsze kroki w trudnej sztuce aktorskiej, ze wzruszeniem i ogromnymi emocjami recytowali  utwory poetyckie poświęcone walce Polaków o niepodległość, sylwetce patrona szkoły i samej wolności, której zwykle nie doceniamy. Pamięć o przodkach, ich walce i poświęceniu uczcili też pieśniami, w których nawoływali nas wszystkich, abyśmy dbali o niepodległość, nie przedkładali własnych interesów nad sprawy Ojczyzny, by już nigdy „biały orzeł nie uronił łzy”.  Ujmującym akcentem montażu słowno – muzycznego był taniec dzieci sześcioletnich, przygotowanych przez panią Martę Sitek.

              Wsród licznych form czczenia pamięci o bohaterach i ich czynach nie mogło zabraknąć akcentu muzycznego w wykonaniu uczniów i nauczycieli  Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Chorosińskiego w Siennie.

              Każdy, kto chciał uzupełnić swą wiedzę historyczną na temat powstania styczniowego i osoby Dionizego Czachowskiego, mógł to uczynić słuchając prelekcji, opowieści, gawęd zaproszonych gości.

              Po występach widzowie mogli obejrzeć wystawę pt.: „Pamiętamy 1863 – 1864“ przygotowaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu poświęconą powstaniu styczniowemu oraz kolekcję broni z epoki wystawioną przez Izbę Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego w Gminie Brody.

               Obchody 160. rocznicy postwania styczniowego i śmierci płk. Dionizego Czachowskiego swą obecnością uświetnili znamienici goście:

            Dziekan Dekanatu Siennieńskiego - ks. kan. Andrzej Cieszkowski,

            Proboszcz Parafii Krępa Kościelna - ks. Henryk Kowalczyk,

            ks. kan. Henryk Skuza,

            Proboszcz Parafii Gozdawa - ks. Gracjan Broda,

            Starosta Lipski - Sławomir Śmieciuch,

            Przewodniczący Rady Powiatu Lipskiego - Józef Sosnowski,

            Radni Rady Powiatu Lipskiego - Jan Cyran, Romuald Kowaleczko, Jerzy Pasek, Zbigniew Ostrach,

            Leśnictwo Jawor Solecki -  Marian Kustra,

            Komendant Powiatowy PSP w Lipsku - st.bryg. Łukasz Maciejewski,

            Przewodniczący Wojewódzkiego Sądu Honorowego ZOSP  RP w Warszawie - st.bryg. Tomasz Krzyczkowski,

            Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lipsku - komisarz Tomasz Bąk,

            Prezes Oddziału Gminnego OSP w Siennie – Michał Wlazłowski,

            Prezes OSP w Jaworze Soleckim - Łukasz Jarosz,

            Dowódca Jednostki Strzeleckiej nr 4036 w Siennie - st.chor. Wojciech Krycka,

            Główny Inspektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych – Paweł Broda,

            Przewodniczący Rady Gminy Sienno - Roman Markiewicz,

            Radni Gminy Sienno - Sylwia Borek, Jadwiga Gajos, Paweł Krawczykowski,Lidia Łepecka,Jolanta Makuch, Cecylia Małaczek, Ewa Mazur, Paweł Pastuszka, Bogdan Przydatek,Krzysztof Sieczka,Julian Siwek, Krzysztof Szpaczyński,

            Prezes Oddziału PTTK w Lipsku - Krzysztof Furmanek,
            Kierownik Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku - Zbigniew Trysiński,

            Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lipskiej „Powiśle” - Marek Łata,

            Dyrektor ZSO w Siennie - Czesław Sieczka,

            Zastępca Dyrektora ZSO w Siennie - Marzena Czerwonka,

            Zastępca Dyrektora ZSO w Siennie  - Ewa Kowalska,

            Dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Siennie - Paweł Garbalski,

            Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kochanówce - Emilia Starzyk,

            Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Jawor Solecki - Adam Karolik,

            Prokurator Prokuratury Okręgowej w stanie spoczynku – Zbigniew Lenart,

            Sekretarz Gminy Sienno - Dorota Wojtas-Lorek,

            Prezes Fundacji Nova Perspektywa - Barbara Mazurkiewicz-Białęcka,

            Dyrektor GOK w Siennie - Anna Ziętala,

            Kapelmistrz Orkiestry Dętej - Kamil Węgrzyniak,

            Dyrektor  Biblioteki Gminnej w Siennie - Wioletta Polak,

            Kierownik ZUK w Siennie - Andrzej Lorek,

            Kierownik Urzędu Cywilnego w Siennie – Katarzyna Sewruk,

            Twoje Radio Lipsko - Władysław Bajkowski,

            Redaktor Głosu Sienna - Jolanta Wlazłowska,

            Regionalistka, autorka książek o tematyce historycznej, m.in.o ks. Janie Wiśniewskim- Małgorzata Szot-Wróblewska,

            Autor publikacji o tematyce regionalnej, były dyrektor PSP w Wielgiem – Kazimierz Niedziela,

            Właściciele gruntów, na których znajduje się obelisk w Jaworze Soleckim -  Katarzyna i Paweł Bańcerowscy.

               Uroczyste obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego i śmieci płk. Dionizego Czachowskiego dowodzą, że nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaworze Soleckim wypełniają historyczny testament Marszałka Rzeczypospolitej Józefa Piłsudskiego, który powiedział: „Kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości”.

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                    Marta Nowotnik

                                                                                                                                                  Agnieszka Pakuła