• ZAPROSZENIE

          •  

            pobrane

             

            Wójt Gminy Sienno

            i

            Dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej

            im. Dionizego Czachowskiego

            w Jaworze Soleckim

            mają  zaszczyt zaprosić

            na uroczystość obchodów

            160 Rocznicy Powstania Styczniowego

            i 160 Rocznicy Śmierci płk Dionizego Czachowskiego.

             

            Rozpoczęcie uroczystości nastąpi  dnia 5 listopada 2023 r. o godz. 12.00
            w Kościele Parafialnym w Krępie Kościelnej.

             

            PROGRAM  UROCZYSTOŚCI

            12.00  Jubileuszowa Msza Święta

            Kościół  w Krępie Kościelnej

            13.30 Część oficjalna uroczystości

            Publiczna  Szkoła  Podstawowa w  Jaworze  Soleckim:

            - wystąpienie dyrektora szkoły

            - przemarsz  z orkiestrą dętą pod obelisk i płytę
            upamiętniające  miejsce śmierci płk Dionizego Czachowskiego

            - apel poległych

            -złożenie wieńców i zapalenie zniczy

            14.30  Część artystyczna w wykonaniu:

            - uczniów PSP w Jaworze Soleckim

            -uczniów Szkoły Muzycznej w Siennie

            sala gimnastyczna
            15.30   Wystąpienia gości

            Polska Flaga, Wektor Ilustracja Na Białym Tle. SVG, Cliparty, Ilustracje  Stockowe Oraz Ilustracje Wektorowe Royalty Free. Image 122595466.

        • 13.10 - Pasowanie na ucznia
          • 13.10 - Pasowanie na ucznia

          • "Nauka to podróż, która trwa przez cale życie”- dzięki temu nasze życie ma sens i odkrywamy nowe cele"

             Takie motto przyświecało uroczystości, która miała miejsce w naszej szkole dnia 13 października 2023r. W tym dniu odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na uczniów dzieci z klasy pierwszej, połączone ze szkolnymi obchodami Dnia Edukacji Narodowej. Spotkanie rozpoczęło się od części artystycznej w wykonaniu pierwszoklasistów, w czasie której kandydaci na uczniów prezentowali swoje wiadomości i umiejętności zdobyte w pierwszych miesiącach nauki w szkole. Egzamin na ucznia przeszli pomyślenie, ich występy spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem. Pierwszoklasiści nie zapomnieli także o zbliżającym się Dniu Edukacji Narodowej. Z tej okazji słowem i piosenką wyrazili swoją wdzięczność nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły, a następnie wręczyli symboliczne upominki. Do życzeń, które popłynęły od pierwszoklasistów słowa podziękowania za trud włożony w nauczanie, wychowanie oraz sprawne funkcjonowanie placówki wypowiedzieli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego i Rady Rodziców. Oficjalnym momentem uroczystości było złożenie ślubowania przez pierwszoklasistów, a następnie pasowanie każdego z nich na ucznia naszej szkoły. Tego symbolicznego aktu dokonał Pan Dyrektor mgr Paweł Niedziela. Następnie każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał legitymację szkolną, pamiątkowy dyplom i słodki upominek ufundowany przez Klasową Radę Rodziców. W dalszej części uroczystości w stronę najmłodszych uczniów popłynęły życzenia od Dyrekcji Szkoły, księży z Parafii Krępa Kościelna, Samorządu Uczniowskiego, uczniów klasy drugiej i trzeciej oraz dzieci z oddziału zerowego. Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły w związku z DEN wręczył nagrody wyróżnionym nauczycielom i pracownikom obsługi oraz przekazał wszystkim pracownikom szkoły życzenia od Wójta Gminy Sienno. Pierwszoklasistom w tym ważnym dla nich dniu towarzyszyli ich rodzice, którzy po ceremonii ślubowania i pasowania na ucznia już w sali lekcyjnej przygotowali spotkanie integracyjne. Przy stole zastawionym słodkościami i owocami spotkali się uczniowie, rodzice i wychowawca. Była to okazja do wzajemnego poznania się oraz podzielenia się wrażeniami z uroczystości. Myślę, że ten dzień pełen emocji i wrażeń pozostanie na długo w pamięci pierwszoklasistów ich rodziców i wychowawcy.

             

            Barbara Woś

        •  21.09 - Rajd Ciepielów  - Wielgie
          • 21.09 - Rajd Ciepielów - Wielgie

          • Czy wiecie w czym dawniej wyrabiano masło? Albo do czego służyły cepy? Nie? A uczniowie klasy VIII PSP w Jaworze Soleckim wiedzą, a to dzięki temu, że 21 września 2023r. wraz   z opiekunami – panią Ewą Szmajdą    i Martą Nowotnik – wybrali się na rajd rowerowy, podczas którego mogli sprawdzić i uzupełnić swoją wiedzę o czasach minionych dzięki wizycie w izbie regionalnej mieszczącej się w budynku PSP w Bąkowej. Podczas „wyprawy do przeszłości”   przenieśliśmy się do wnętrza wiejskiej chaty,  obejrzeliśmy przedmioty codziennego użytku, meble, poznaliśmy techniki wyrobu odzieży i zobaczyliśmy,  jak wyglądały dawne stroje – zarówno te na co dzień, jak i odświętne. Oczywiście gospodarstwo to nie tylko dom i jego wnętrze. Bo przecież w obejściu też były potrzebne sprzęty, które wykorzystywano podczas ciężkiej, wiejskiej pracy. Okazało się, że nasi uczniowie doskonale znają nie tylko współczesne maszyny rolnicze, ale świetnie sobie radzą z rozpoznawaniem tego, czym pracowali dawni gospodarze.

             W kolejnym pomieszczeniu – izbie pamięci  - poznaliśmy  historię życia i działalności lokalnego bohatera i wielkiego Polaka – płk. Władysława Owczarka, pseudonim „Bula”.

             Czas wyruszyć w drogę. A następnym punktem na mapie naszej trasy rowerowej była miejscowość Wielgie. Tu czekał na nas pan Kazimierz Niedziela, który snując harcerską gawędę, przybliżył historię miejscowości, opowiedział o znamienitych postaciach związanych z  regionem.Poznaliśmy bliżej postać Jacka Malczewskiego – polskiego malarza, Adolfa Dygasińskiego – pisarza i pedagoga. Ten ostatni był jednym z nauczycieli późniejszego artysty, który pobierał nauki się w Wielgiem przez pewien czas. Usłyszeliśmy historię rodu Karczewskich – ostatnich właścicieli ziemskich tejże miejscowości. Podczas spaceru po urokliwym parku, który pozostał po dawnym dworze, oddaliśmy cześć nieznanemu z imienia  i nazwiska pułkownikowi, który zginął w tym miejscu w czasie II wojny światowej, a którego pamięć mieszkańcy postanowili uczcić bezimienną mogiłą. Kolejnym ważnym punktem na trasie naszej przechadzki był cenny pomnik przyrody – 600letni dąb. „Spacer z historią” był ostatnim punktem naszej wyprawy. Czas wyruszyć w drogę powrotną…

             Chociaż trasa naszego rajdu nie była długa – to jednak pełna wrażeń, nowych doświadczeń i ciekawych opowieści.

            Marta Nowotnik

        • 8.09 -  84. rocznica Mordu Jeńców Wojennych w Dąbrowie
          • 8.09 - 84. rocznica Mordu Jeńców Wojennych w Dąbrowie

          • Udział delegacji harcerzy: Małgorzaty i Emilii Fliszkiewicz, Liliany Łyczak z X Drużyny Harcerskiej przy PSP w Jaworze Soleckim w obchodach 84. rocznicy Mordu Jeńców Wojennych -  żołnierzy 74 Górnośląskiego Pułku Piechoty z Lublińca w Dąbrowie k. Ciepielowa. Opiekun: drużynowa Mariola Szczyglińska.

        • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023-2024
          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023-2024

          • 04 IX – uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024:

            - udział w mszy świętej,

            - inauguracja roku szkolnego w PSP w Jaworze Soleckim,

            - spotkanie z wychowawcami klas.  

          • Informacje

          • W okresie wakacji biblioteka będzie czynna w godzinach 9.00 - 11.00 w dniach: 

             26.06. 2023 (poniedziałek),

            28,29,30,31.08.2023,

            01.09.2023.

            Sekretariat będzie czynny od 9.00 - 13.00.

        • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023
          • Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 odbędzie się                          23.06.2023 r. o godzinie 8.15 w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaworze Soleckim, zaś 22 czerwca 2023 r. (czwartek) o godzinie 18.00 w kościele w  Krępie Kościelnej będzie odprawiona msza święta na zakończenie roku szkolnego.

        • 14 VI- Karta rowerowa
          • 14 VI- Karta rowerowa

          • Egzamin teoretyczny i praktyczny uczniów kl. IV z udziałem policjantów Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej w Lipsku (mł.asp Szymon Wach i sierż. Mateusz Siwiec).

        •  7.06.2023 - Projekt „UMIEM PŁYWAĆ, 2023 – CZYLI Z WODĄ ZA PAN BRAT”  sezon wiosenny- sprawozdanie
          • 7.06.2023 - Projekt „UMIEM PŁYWAĆ, 2023 – CZYLI Z WODĄ ZA PAN BRAT” sezon wiosenny- sprawozdanie

          •  

             

                      Od 28 marca 2023r. do 06 czerwca 2023r. (sezon wiosenny)   – 30 uczniów   z klas I-III   z naszej szkoły  uczestniczyło w projekcie „Umiem pływać, 2023 – czyli     z wodą za pan brat” realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sienna i Okolic,  a dofinansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów.  Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów nauki pływania raz w tygodniu (we wtorek) w wymiarze 1godz. zegarowej na Pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu Św.. Opiekunami grupy były pani Jolanta Szwagierek (gr. chłopców) i pani Barbara Woś  (gr. dziewcząt). Celem głównym zajęć było upowszechnienie aktywności fizycznej dzieci w środowisku wodnym oraz nabywanie przez nie umiejętności pływania. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, z niecierpliwością czekały na kolejny wyjazd. Nauczyły się jak w odpowiedzialny   i bezpieczny sposób korzystać z basenu i akwenów wodnych. Udział w tym projekcie dał dzieciom nie tylko możliwość nauki pływania, ale także aktywnego spędzania czasu wolnego i wspaniałej zabawy. Wyjazdy, a zwłaszcza ostatni sprzyjały integracji uczniów, gdzie po zajęciach na pływalni wszyscy udali się na degustację pizzy do  miejscowej Pizzerii Da Grasso. Zajęcia na basenie rozbudziły potrzebę uczestnictwa dzieci w tej formie aktywności ruchowej, dlatego będą kontynuowane w roku szkolnym 2023/2024 w sezonie jesiennym.

             

        • PRZYJEMNIE I POŻYTECZNIE
          • PRZYJEMNIE I POŻYTECZNIE

          • 1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka – ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1954 roku. Ten szczególny dzień uczniowie klas V – VIII PSP w Jaworze Soleckim uczcili, wybierając się na wycieczkę edukacyjną.

                 Na początek odwiedzili Krzemionki Opatowskie. Tu zwiedzili Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”. Na wystawie multimedialnej „Władcy krzemienia” podziwiali rekonstrukcję osady z modelami mieszkańców i zwierząt. Obejrzeli zabytki archeologiczne związane z górnictwem w okresie neolitu i epoki brązu. Następnie przemierzyli półkilometrową podziemną trasę, w czasie której mogli zobaczyć zachowane wyrobiska pradawnych kopalni krzemienia pasiastego. Uzmysłowili sobie, jak wyglądała niełatwa praca neolitycznych górników, którzy posługiwali się tylko prostymi narzędziami wykonanymi z kamienia, krzemienia, drewna lub poroża. Po wyjściu na powierzchnię zwiedzili jeszcze wioskę neolityczną i ruszyli w dalszą drogę.

                Kolejnym punktem było poznanie zasad gospodarowania odpadami w firmie REMONDIS w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tu uczniowie przypomnieli sobie jak i dlaczego warto segregować odpady, co można z nich wytworzyć oraz jak zapobiegać ich powstawaniu. Ponadto usłyszeli, że za prawidłowe ich sortowanie odpowiadają wszyscy ludzie. Prawidłowe gospodarowanie nimi przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego.

                 Po tak dużej dawce wiedzy historyczno – ekologicznej przyszła pora na prawdziwy relaks w JuraParku w Bałtowie.

            Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie: Halina Michałek, Marta Nowotnik, Bożena Lasota, Agnieszka Pakuła.

          • 1.06.2023

          • Drodzy uczniowie, z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam nie tylko wspaniałych

            zabaw i radości, ale także nieskończonej pasji w zdobywaniu wiedzy. 

            Niech Wasza ciekawość świata nigdy nie gaśnie, a każdy dzień będzie

            wyjątkowy.

             

            Pracownicy Szkoły

             

        • 6 V 2023  - uroczystości upamiętniające 160. rocznicę  bitwy pod Jeziórkiem
          • 6 V 2023  - uroczystości upamiętniające 160. rocznicę  bitwy pod Jeziórkiem

          •  

            Bitwę  stoczono 4 lub 5 maja 1863 r. Była to jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania styczniowego i jedna z największych w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Oddziałami polskimi dowodził Dionizy Czachowski. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Paweł Niedziela oraz nauczyciel historii Sławomir Rolka.

        •  28.04.2023 -  Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
          • 28.04.2023 - Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          •  

            Witaj Maj! Trzeci Maj!

                  Dnia 28 kwietnia 2023 roku uczniowie klas VI i VIII uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

                Młodzi artyści, w krótkim montażu słowno – muzycznym, przypomnieli, jak ważnym dokumentem była uchwalona w 1791 roku Konstytucja. Szczególnie, iż sytuacja Polski w owym czasie nie należała do najlepszych – kraj zrujnowany wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, sejm skłócony. Akt ten, uchwalony przez Sejm Wielki, wprowadzał wolność, a likwidował to, co niszczyło kraj.

                Ponadto występujący zwrócili uwagę, iż 2 maja obchodzimy Dzień Flagi RP. Podkreślili, że to, jak długo barwy biało – czerwone będą kojarzone z Polską, zależy od młodych Polaków.

                Występ uatrakcyjniły piękne pieśni i piosenki patriotyczne w wykonaniu dziewcząt z klas VI i VIII.

                Apel został przygotowany pod kierunkiem pań: Marty Nowotnik i Agnieszki Pakuły. O oryginalną dekorację zadbała, jak zawsze, pani Aldona Gałka.