Aktualności
7.06.2023 - Projekt „UMIEM PŁYWAĆ, 2023 – CZYLI Z WODĄ ZA PAN BRAT” sezon wiosenny- sprawozdanie
Od 28 marca 2023r. do 06 czerwca 2023r. (sezon wiosenny) – 30 uczniów z klas I-III z naszej szkoły uczestniczyło w projekcie „Umiem pływać, 2023 – czyli z wodą za pan brat” realizowanym przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sienna i Okolic, a dofinansowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów. Zajęcia prowadzone były przez wykwalifikowanych instruktorów nauki pływania raz w tygodniu (we wtorek) w wymiarze 1godz. zegarowej na Pływalni „Rawszczyzna” w Ostrowcu Św.. Opiekunami grupy były pani Jolanta Szwagierek (gr. chłopców) i pani Barbara Woś (gr. dziewcząt). Celem głównym zajęć było upowszechnienie aktywności fizycznej dzieci w środowisku wodnym oraz nabywanie przez nie umiejętności pływania. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczyły w zajęciach, z niecierpliwością czekały na kolejny wyjazd. Nauczyły si
PRZYJEMNIE I POŻYTECZNIE
1 czerwca to Międzynarodowy Dzień Dziecka – ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1954 roku. Ten szczególny dzień uczniowie klas V – VIII PSP w Jaworze Soleckim uczcili, wybierając się na wycieczkę edukacyjną.
Na początek odwiedzili Krzemionki Opatowskie. Tu zwiedzili Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”. Na wystawie multimedialnej „Władcy krzemienia” podziwiali rekonstrukcję osady z modelami mieszkańców i zwierząt. Obejrzeli zabytki archeologiczne związane z górnictwem w okresie neolitu i epoki brązu. Następnie przemierzyli półkilometrową podziemną trasę, w czasie której mogli zobaczyć zachowane wyrobiska pradawnych kopalni krzemienia pasiastego. Uzmysłowili sobie, jak wyglądała niełatwa praca neolitycznych górników, którzy posługiwali się tylko prostymi narzędziami wykonanymi z kamienia, krzemienia, drewna lub poroża. Po wyjściu na pow
1.06.2023
Drodzy uczniowie, z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam nie tylko wspaniałych
zabaw i radości, ale także nieskończonej pasji w zdobywaniu wiedzy.
Niech Wasza ciekawość świata nigdy nie gaśnie, a każdy dzień będzie
wyjątkowy.
Pracownicy Szkoły
23 - 24- 25 V 2023 - Egzamin ósmoklasisty
- język polski - 23.05.2023 r. (wtorek) godz. 9.00
– matematyka - 24.05.2023 r. (środa) godz. 9.00
- język obcy nowożytny - 25.05.2023 r. (czwartek) godz. 9.00
12-13 V 2023 - Wiosenny Rajd Harcerski –Lipsko- Przedmieście Dalsze
Udział grupy 10 uczniów (członków drużyny harcerskiej „Błękitne Płomienie” i SKTK). Opiekunowie: Ewa Szmajda, Mariola Szczyglińska i Iwona Stefańska.
6 V 2023 - uroczystości upamiętniające 160. rocznicę bitwy pod Jeziórkiem
Bitwę stoczono 4 lub 5 maja 1863 r. Była to jedna z niewielu zwycięskich bitew powstania styczniowego i jedna z największych w rejonie Ostrowca Świętokrzyskiego. Oddziałami polskimi dowodził Dionizy Czachowski. Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Paweł Niedziela oraz nauczyciel historii Sławomir Rolka.
28.04.2023 - Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Witaj Maj! Trzeci Maj!
Dnia 28 kwietnia 2023 roku uczniowie klas VI i VIII uczcili 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Młodzi artyści, w krótkim montażu słowno – muzycznym, przypomnieli, jak ważnym dokumentem była uchwalona w 1791 roku Konstytucja. Szczególnie, iż sytuacja Polski w owym czasie nie należała do najlepszych – kraj zrujnowany wojnami i prywatą części obywateli, skarb pusty, sejm skłócony. Akt ten, uchwalony przez Sejm Wielki, wprowadzał wolność, a likwidował to, co niszczyło kraj.
21 IV -Dzień Ziemi
„Zainwestuj w naszą planetę”
22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Święto to zostało ustanowione w 1970 roku, obecnie jest obchodzone w 192 krajach. W Polsce Dzień Ziemi świętujemy od 1990 roku. To czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń.
04 kwietnia - Lipsko- Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Reprezentująca naszą szkołę drużyna w składzie: Zofia Stępień, Sandra Kędra, Wojciech Krawczykowski, Jakub Gałek zajęła I miejsce.
23 marca - Lipsko – eliminacje powiatowe 68 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego i 40 Małego Konkursu Recytatorskiego
Naszą szkołę reprezentowało 6 uczniów.
w kategorii 5-6 lat:
Lena Morgaś - wyróżnienie
w kategorii 7-11 lat:
Eliza Mazan zdobyła- wyróżnienie
21 marca- Pierwszy Dzień Wiosny
Do nas już przyszła…A nawet przyjechała rowerem. 21 marca uczniowie z radością powitali nadejście wiosny. Ale od początku. Najpierw lekcje – obowiązki przede wszystkim. Następnie stery przejął Samorząd Uczniowski i rozpoczęła się zabawa:
-gry i konkurencje sprawnościowe dla przedszkolaków i klas I- III
"Eko-Marzanna"
Zdobycie I miejsca przez dzieci 5 letnie oraz III miejsca przez 6-latków w konkursie gminnym, za wykonanie „Eko-Marzanny” z odpadów nadających się do recyklingu tzw. surowców wtórnych.
I miejsce- oddział 5-latków (przygotowana pod kierunkiem pani Izabeli Czerwinki)
III miejsce- oddział 6- latków ( przygotowana pod kierunkiem pani Marty Sitek)
Turniej wiedzy pożarniczej Lipsko
15 III- Lipsko - Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt.: „Młodzież Zapobiega Pożarom” – eliminacje powiatowe. Naszą szkołę reprezentowało 3 uczniów ( Natalia Stachowicz, Jakub Gałek, Adam Antoszewski).
Dnia 15 marca 2023 roku w budynku internatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Lipsku odbyły się eliminacje powiatowe 45. edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs został zorganizowany przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Lipsku we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku oraz Starostwem Powiatowym w Lipsku. Ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa
i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych,
Dzień bezpiecznego Internetu
06 III- Dzień Bezpiecznego Internetu- zajęcia w klasach IV- VIII przeprowadzone przez pana Zbigniewa Trysińskiego- kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie dnia 7 lutego. Z tej okazji w naszej szkole uczniowie klas IV- VIII uczestniczyli w zajęciach przygotowanych i przeprowadzonych przez kierownika Biblioteki Pedagogicznej w Lipsku pana Zbigniewa Trysińskiego. Warsztaty poświęcone były zjawisku fake newsów. Uczniowie obejrzeli przygotowaną prezentację „Fake newsy – broń XXI wieku”, z której dowiedzieli co to takiego są fake newsy, jakie przybierają formy i jakie mogą być konsekwencje ich rozpowszechniania. W prezentacji przedstawiona została również pokrótce historia fałszywych informacji oraz to, jak dzisiaj manipuluje się treścią artykułów, zd
Zabawa karnawałowa
9 II – Choinka - zabawa karnawałowa dla uczniów klas I- VIII i oddziałów przedszkolnych.
Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy i rozrywki. Świetną okazją ku temu są szkolne bale karnawałowe .Dnia 9 lutego przy dźwiękach znanych przebojów muzycznych odbyła się
w naszej szkole zabawa choinkowa, którą rozpoczęły przedszkolaki oraz uczniowie z klas 0-III. Już od godziny dziesiątej na parkiecie szalała najmłodsza część szkolnej społeczności przebrana za różne postacie ze świata baśni oraz filmu. Od godziny 13 uczniowie klas IV- VIII popisywali się swoimi umiejętnościami tanecznymi na korytarzu szkolnym, który w tym dniu został odświętnie udekorowany przez Samorząd Uczniowski. Słodki poczęstunek dla uczestników zapewniła Rada Rodziców. Zabawa była bardzo udana i niewątpliwie zintegrowała uczniów. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt.: „Młodzież Zapobiega Pożarom” – eliminacje gminne - 7.02.2023
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej pt.: „Młodzież Zapobiega Pożarom” – eliminacje gminne
W II grupie wiekowej klasy V-VIII uczniowie zdobyli:
Natalia Stachowicz –I miejsce
Jakub Gałek - II miejsce
Adam Antoszewski - III miejsce
Spotkanie z rodzicami - 7.02.2023
16.00 - oddziały przedszkolne i klasy I-III
16.30 - klasy IV-VIII
Zapraszamy!
160. rocznica wybuchu powstania styczniowego
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. ogłoszono manifest oraz dekrety Rządu Narodowego wzywający do walki z Rosją o niepodległą, demokratyczną Polskę w granicach przedrozbiorowych, czyli sprzed 1772 roku. Powstanie objęło głównie Królestwo Polskie po 1815 roku wcielone zostało do Rosji po wojnach napoleońskich. Pozostałe ziemie polskie znajdowały się pod zaborami pruskim i austriackim. W styczniu 1863 powstanie obejmowało Królestwo Polskie, w lutym rozszerzyło się na Litwę, w kwietniu i maju sięgnęło guberni kijowskiej i wołyńskiej. Z Galicji (zabór austriacki) i zaboru pruskiego napływali ochotnicy, broń i zaopatrzenie. Powstanie upadło wiosną 1864 roku. Ostatecznie upadło jesienią, po straceniu dyktatora powstania Romualda Traugutta.
Dzień Babci i Dziadka
zaprosili swoje babcie i dziadków na uroczystość z okazji ich święta. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czule słowa kierowane pod ich adresem. Po programie artystycznym dzieci obdarowały ukochanych bliskich własnoręcznie wykonanymi upominkami. Serdeczne życzenia wszystkim Babciom i Dziadkom złożył również dyrektor szkoły, Paweł Niedziela. Spotkania zakończono słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez rodziców. To był naprawdę wyjątkowy występ, pełen radości, wzruszeń i dumy.
W piątek 20 stycznia 2023r. uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawcą Jolantą Szwagierek
Wigilia szkolna - 22.12.2022
Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy wszyscy są blisko siebie, panuje nastrój przepełniony rodzinnym ciepłem i radością. Po dwu latach przerwy związanej z pandemią powróciliśmy do tradycyjnego spotkania wigilijnego w naszej szkole. Ostatni dzień nauki przed feriami świątecznymi miał bardzo uroczysty charakter. Najpierw w pięknie przystrojonych salach, przy stołach zastawionych tradycyjnymi potrawami odbyły się klasowe wigilie. Potem społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: ksiądz kanonik Henryk Skuza, ks.Henryk Kowalczyk, wójt gminy Sienno Mariusz Strąk i sekretarz Dorota Wojtas-Lorek obejrzeli program jasełkowy przygotowany przez uczniów pod kierunkiem pani Haliny Bugaj i Aldony Gałki. Tematyka widowiska łączyła realia betlejemskiej stajenki z rzeczywistością współczesnego domu. Przesłaniem było rzecz jasna dzielenie się radością i miłością z drugim człowiekiem. Teksty by
- Sobota26.04.2025
Galeria zdjęć
brak danych